מה הקשר בין בעיות בעיניים לבין כאבי ראש ומיגרנות?

רובנו חושבים שבעיות בעיניים משפיעות רק על הראיה - האם אני רואה מטושטש או ברור. חלק מהבעיות גם גורם לתחושות מורכבות יותר, כגון לכאב באזור העיניים והרקות לכאבי ראש.

"מה המספר שלי?"

בבדיקת הראיה, כולנו (או לפחות רובנו), רוצים לדעת מה המספר שיש לנו בעיניים. האם קוצר ראיה, רוחק ראיה? האם יש צילינדר? אך האם יצא לכם לברר לגבי המצב דו עיני שלכם? 

ראיה דו עינית

עצם העובדה שיש לנו 2 עיניים, דורשת מהמוח לשלב בין התמונה של עין ימין לתמונה של עין שמאל. לרוב זה מצליח- ואז אנחנו רואים תמונה אחידה וברורה. במצבים בהם עין ימין רואה תמונה שונה מאוד, ממה שעין שמאל רואה- המוח לא מצליח לשלב בין התמונות ואז נוצרת כפילות. במקרים מסוימים, המוח כן מצליח לשלב בין התמונות, אבל תוך מאמץ רב, מאמץ בלתי רצוי, ולזה קוראים קושי במיקוד ראיה.

מה יהיו תלונות שקשורות בקושי במיקוד ראיה?

מדובר בתלונות שלאו דווקא יהיו קשורות ישירות בעיניים. תלונות שלעיתים הלקוח, לא תמיד יחשוב שהן קשורות לבדיקה. לכן עלינו האופטומטריסטים לברר, האם אחד מהתחושות האלו מתקיימות- 

"יש לי כאבי ראש/ כאבים באזור העיניים"

"אני מתעייף מול המסך/ בסוף יום העבודה".

"העין בורחת לי לפעמים"

"קשה לי לצפות בסרטי תלת ממד"

"יורדות לי דמעות כשאני מנסה להתרכז בקריאה"

תלונות אלו הן דוגמאות, לציטוטים של לקוחות, שהגיעו אליי בשנים האחרונות, עם קשיים במיקוד ראיה.  

פתרונות

הפתרונות לקשיי מיקוד ראיה מגוונים- ישנם ניתוחים שמקיימים רופאי העיניים, בעיקר כשמדובר בפזילות- קטנות או גדולות שמורגשות מבחינה קוסמטית. פתרון נוסף הוא התאמת משקפיים עם עדשות מיוחדות, לטיפול במיקוד ראיה בקליניקה. הפתרון הזה מתאים יותר לפזילות קטנות או לקשיי מיקוד ראיה קלים ובינוניים. כמו כן ישנו פתרון דרך תרגילי עיניים אצל מטפל, והוא מתאים לחלק מאוד ספציפי של מקרים. 

הפתרון המדויק לכל קושי במיקוד ראיה, תלוי בסוג הבעיה וחומרתה. לכן, חשוב להגיע לבדיקה מקיפה בקליניקה, לקבלת מענה מקצועי.