באיזה גיל מומלץ להתחיל להרכיב עדשות מגע?

עדשות מגע מציעות מספר יתרונות על פני משקפיים,
אך הורים רבים שואלים מה הגיל המומלץ להתחיל להרכיב אותן?

עדשות מגע מאפשרות ליהנות מפעילויות ספורט, ולעיתים הראיה בהן, אף טובה יותר מאשר במשקפיים. למרות זאת קיים חשש גדול מצד ההורים, שמא הילד צעיר מידי להרכבת עדשות מגע. ההרכבה דורשת אחריות רבה, ובמקרים של חוסר הקפדה, העיניים יכולות להיפגע.

אז איך יודעים מתי הגיל המתאים?

התשובה הטובה ביותר היא מידת האחריות והבגרות של הילד, להרכבת עדשות מגע. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו, האם הוא עצמאי בהרגלי הניקיון שלו, או שצריך להזכיר ולסייע לו. האם הטיפול בעדשות יהיו משימה שהוא יעמוד בה, או שנצטרך להזכיר לו כל הזמן לנקות ולהחליף.

ובכל זאת, האם בכל גיל?

הגישה הרווחת היא להתחיל בגיל 12. אך אם הילד מגלה אחריות ובגרות, ניתן לאפשר לו להתנסות גם בגיל צעיר יותר. לעתים כבר בגיל 8 שנים אפשר להרכיב עדשות, בהתייעצות אופטומטריסט ורופא עיניים מומחה ילדים.

מתי כדאי להרכיב עדשות מגע בגיל צעיר?

עדשות טיפוליות

כאמור לעדשות מגע יש לעיתים יש יתרונות על פני המשקפיים. סיבה חשובה להתאמת עדשות מגע לילדים, היא שליטה בקוצר ראיה באמצעות העדשות. מדובר בשיטה שמטרתה להאט את העלייה במספר, תוך שימוש בעדשות מגע טיפוליות. בשיטה זו, הדרישה היא דווקא, טיפול בעיניים צעירות (מגיל 6 ומעלה), ולא בוגרות.

הערכה עצמית

סיבה נוספת להרכבת עדשות מגע בגיל צעיר, היא העלאת הביטחון העצמי של הילד. כיום ילדים רבים לא מתייבשים להרכיב משקפיים, עקב המגוון הגדול והעובדה, שמשקפיים הפכו לפריט אופנה. למרות זאת חלק מהילדים לא מרגישים בנוח במראה שלהם עם משקפיים. במקרה כזה, עדשות מגע יכולות לסייע ולהשפיע לטובה.

יש לזכור כי :

  1. העדשות מגע אינם במקום משקפיים. משך הרכבת העדשות מוגבל למספר שעות ביום (תלוי בהמלצת האופטומטריסט). לכן חשוב שלילד יהיו משקפיים תקינים שיאהב וירצה להרכיב.
  2. ההחלטה להניח לילד להרכיב עדשות מגע, אינה החלטה קבועה לתמיד. אם הילד אינו מסוגל לקבל על עצמו את האחריות לגבי השימוש בעדשות, או שאינו מסתגל היטב, הוא יכול לחזור להרכיב רק משקפיים. במצב זה חשוב להדגיש שניתן לשוב להתנסות בעדשות במועד מאוחר יותר.